Usunięcie ciąży w Polsce

Usunięcie ciąży w Polsce, skutki prawne

Aborcja to temat budzący wiele kontrowersji. Usunięcie ciąży kojarzy się z grzechem i brakiem moralności. Ponadto, w Polsce jest zakazane prawnie. Przerwania ciąży dopuszcza się tylko w trzech bardzo wyjątkowych przypadkach. W jakich okolicznościach można w naszym kraju dokonać aborcji?

Usunięcie ciąży, aborcja, skrobanka

Jakkolwiek by tego nie nazwać, to może do tego dojść dopiero wtedy, gdy zajdą pewne, wyjątkowe okoliczności. Zaliczamy do nich sytuacje, w których:

1. Ciąża zagraża życiu kobiety.
2. Badania prenatalne wykazały, że płodowi zagraża nieodwracalne, ciężkie upośledzenie lub nieuleczalna choroba, która zagraża jego życiu.
3. Do zapłodnienia doszło na skutek czynu zabronionego, np. gwałt lub kazirodztwo.

Decyzja przerwania ciąży

Decyzję o usunięciu ciąży w przypadku 1. i 2. podejmuje lekarz. Co istotne, jest to możliwe do momentu osiągnięcia przez płód predyspozycji do samodzielnego życia poza organizmem kobiety. Ponadto, ewentualność przerwania ciąży musi także potwierdzić inny lekarz niż ten, który ma dokonać aborcji. Wyjątek stanowi sytuacja w której ciąża bezpośrednio zagraża życiu kobiety.

Przypadek 3. potwierdzić musi najpierw prokurator. By okoliczności pozwalające na usunięcie ciąży zostały zaakceptowane, musi być także spełniony warunek, że od zajścia w ciążę nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Potrzebna pisemna decyzja

Ciąża może być przerwana, pod warunkiem, że kobieta się na to zgodzi. Istotne jest to, że wymagana jest zgoda pisemna. W przypadku osób małoletnich lub całkowicie ubezwłasnowolnionych zgodę powinien wyrazić ich przedstawiciel ustawowy.

Uwaga: Od małoletnich, które ukończyły 13 lat, także wymagana jest zgoda pisemna. W przeciwnym razie potrzebna będzie zgoda sądu opiekuńczego. Jeżeli mowa o osobach ubezwłasnowolnionych, to pisemna zgoda jest wymagana, jeżeli stan zdrowia psychicznego na to pozwala.

Koszt/cena usunięcia ciąży

Kobieta, która jest objęta ubezpieczeniem społecznym lub posiada inne uprawnienia do bezpłatnej opieki zdrowotnej ma prawo do bezpłatnego dokonania aborcji w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. W przypadku braku ubezpieczenia zdrowotnego, pacjentka musi pokryć koszta wykonanego zabiegu aborcji. Cena wynosi wtedy ok 2000zł

Na koniec uwaga. Polskie prawo reguluje także kwalifikacje zawodowe, które uprawniają lekarzy do wykonania zabiegu usunięcia ciąży.

4 thoughts on “Usunięcie ciąży w Polsce

 1. Helena
  Maj 22, 2019 at 3:37 pm

  Usuwać ciążę w Polsce powinny wszystkie kobiety, które tego chcą. Przynajmniej do 9 tygodnia

  Reply
 2. xxx
  Czerwiec 6, 2019 at 6:45 pm

  Miałam aborcję w wieku 19 lat i było to najtrudniejsze doświadczenie w moim życiu. Nie dlatego, że tego żałuję, albo myślę, że jakakolwiek inna opcja byłaby lepsza, ale z powodu tego, jak wyczerpujący był cały proces.

  Reply
 3. Majka
  Czerwiec 14, 2019 at 10:18 am

  W Polsce powinno to być ogólnodostępne, czemu muszę się z tym kryć jak we wszystkich krajach dookoła jest to normalne. Chcę legalnie i bezpiecznie usunąć ciążę!

  Reply
 4. Magda
  Czerwiec 26, 2019 at 2:15 pm

  Jak można tak krzydzić ludzi, strona informacyjna ok, rozumie. Ale przez takie witryny młode kobiety mają później kiełbie we łbie

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading