Misoprostol (cytotec)

Misoprostol-tabletki-poronne

Misoprostol jest substancją pochodzącą z prostaglandyn E1 (PGE1), które występują naturalnie w organizmie i działają bezpośrednio na układ rozrodczy w procesach owulacji, zapłodnienia i porodu, podczas gdy z kolei uczestniczą w systemie nerwowe i regulujące funkcje krwi, takie jak krzepnięcie krwi i ciśnienie krwi. Jest to główny składnik tabletek poronnych.

Ponadto ma ważną aktywność w układzie żołądkowym. Gdy ta substancja jest podawana jako lek, wywiera agonistyczny wpływ na niektóre receptory żołądkowe, co pomaga blokować lub zmniejszać przepływ kwasów żołądkowych.

Do czego służy cytotec?

Mizoprostol jest stosowany ginekologicznie w niektórych krajach do indukcji porodu, ponieważ ten, sam lub w połączeniu z innymi lekami również pochodzącymi z prostaglandyn, działa poprzez indukowanie skurczów macicy. Z tego powodu wdrożyli ją w praktyce aborcji, zawsze pod nadzorem lekarza, ze względu na duże ryzyko krwotoku prowadzącego do niewłaściwego użycia. Dobre użycie tego leku zatrzymuje krwotok poporodowy i pomaga wydalić łożysko.

Farmakologicznie działa on na wiele symptomatologii, tak jak w leczeniu wrzodów żołądka lub dwunastnicy, spowodowanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) lub w celu ich zapobiegania, gdy pacjent ma ciągłe leczenie NLPZ (aspiryna, ibuprofen, aceklofenak, naproksen) , między innymi).

Gdzie mogę kupić misoprostol (cytotec)?

W aptece w swoim mieście, każda z Was może kupić Arthrotec, Arthrotec Forte bądź Cytotec. Te leki w swoim składzie mają misoprostol w stężeniu 200mcg. Wymagana jest recepta lekarska, niestety lekarze coraz częściej boją się wypisywać recepty na środki poronne, obawiając się konsekwencji prawnych. Innym sposobem kupna misoprostolu jest skorzystanie z pomocy organizacji kobiet które zajmują się taką tematyką w Polsce. Są to dobrze znane wszystkim Women On Web i Woman World Online. Leki poronne z ich stron przeważnie przychodzą w kilka dni od zamówienia.

Misoprostol i jego cena

Substancja Misprostol nie występuje tylko pod tą nazwą. Lek ten jest obecny w kilku innych produktach jako składowa lub składnik główny, są to leki:

 • Cytotec
 • Arthrotec
 • Angusta
 • Misop 200
 • Misoprostol Stada 200
 • Misoprost 200
 • Cytowell 200
 • Cytopros 200

Wszystkie te produkty mają w sobie Mizoprostol- występuje samotnie lub w połączeniu z inną substancją. Cena oryginalnego Misoprostolu waha się od 20-100 złotych za tabletkę. Aby przeprowadzić aborcję z powodzeniem, należy połączyć Mifepristone z ośmioma tabletkami Misoprostolu.

Co się stanie jak połknę tabletki a nie jestem w ciąży?

W przypadku, gdy jego zastosowanie jest wyłącznie dla tych symptomatologii, od bycia młodym i aktywnym seksualnie pacjentem, musisz upewnić się, że nie jesteś w ciąży. Mogą występować skutki uboczne, ale często występują w wielu innych lekach i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jest również stosowany do zmniejszenia odsetka odrzuceń u pacjentów poddawanych przeszczepom narządów.

Skutki uboczne

Ogólnie rzecz biorąc, może wystąpić przedłużenie efektów farmakologicznych; Najczęstsze skutki są związane z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak: nudności, wymioty, biegunka i ból brzucha.

Najpoważniejsze działania niepożądane, które mogą wystąpić:

    -Nadwrażliwość na lek,
    -Pęknięcie macicy,
    -Zatrzymanie akcji serca.

Istnieją również różne działania niepożądane, które opisano sporadycznie na poziomie ogólnym.

Wykrycie leków poronnych przez lekarza

Lekarze i pielęgniarki, którzy są na służbie, nie mają możliwości dowiedzenia się, czy pacjent ma samoistną aborcję lub czy poród został sprowokowany przez Misoprostol, chyba że tabletki lub tabletki zostały podane dopochwowo, w ten sposób, że mogliby je zauważyć, więc zaleca się, aby nie zostawiać żadnych odpadów/resztek leków. Proszę pamiętać, że w Polsce aborcja jest nielegalna i trzeba liczyć się z konsekwencjami prawnymi.


2 thoughts on “Misoprostol (cytotec)

 1. gosia
  Czerwiec 6, 2019 at 6:39 pm

  Kiedy moje dziecko skończyło rok, znów zaszłam w ciążę. Już miałem wstąpić do college’u i wiedziałem, że będzie to przeszkodą dla moich marzeń. Mój mąż i ja badaliśmy online i znaleźliśmy informacje na temat aborcji misoprostolu. Byłem już w ósmym tygodniu ciąży, więc musieliśmy działać szybko. Ukradliśmy receptę od prywatnego lekarza i tak ją kupiliśmy.

  Reply
 2. Ela
  Czerwiec 26, 2019 at 2:17 pm

  Ja kupiłam arthrotec w aptece i sama sobie zrobiłam kurację 12 tabletkami. Niestety dzisiaj mije drugi tydzień a ciąża nadal jest… Uważajcie dziewczyny, te zabiegi lepiej robić z mifepristone

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading