Mifepristone (RU486)

mifepristone-tabletki-poronne

Mifepriston jest również znany jako RU-486, a jego nazwa wynika z faktu, że laboratorium badawcze to Roussel-Uclaf, to francuska firma farmaceutyczna odpowiedzialna za rozwój kilku cząsteczek. Ten produkt odpowiadał numerowi badawczemu 486. Będąc francuskim laboratorium, które jako pierwsze wprowadziło tę cząsteczkę na rynek, lek stał się znany i był dostępny najpierw we Francji, a później w innych krajach.

Ze względu na jego szerokie zastosowanie w praktyce aborcji, bardzo niewiele stosuje się w leczeniu innych symptomatologii, ponieważ na rynku istnieją zabiegi, które mogą pokryć brak Mifepristone, jeśli w leczeniu innych chorób, za pomocą leków, które atakują u podstaw symptomów bez powodowania skutków ubocznych tak znaczących jak w przypadku Mifepristone.

Aborcja z Mifepristone: tabletka poronna RU486

Mifepristone jest syntetycznym lekiem steroidowym, który pochodzi od noretysteronu, który działa jako środek przeciw glikokortykoidowy i przeciw progestynowy.

Innymi słowy, zapobiega rozwojowi fizjologicznych funkcji i czynności hormonu progesteronu w żeńskim cyklu miesiączkowym.

Jeśli chodzi o indukcję aborcji, podawanie tego leku jest zalecane zdrowym pacjentom w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży, a jeśli przerwa w ciąży jest wskazana z powodów medycznych, substancję tę należy podać po trzech miesiącach ciąży. W obu przypadkach leczeniu mogą towarzyszyć leki pochodzące z prostaglandyn (misoprostolu), w tym indukcja porodu u pacjentów z wewnątrzmaciczną śmiercią płodu.

Gdzie kupić mifepristone i jaka jest jego cena?

Mifepristone lub RU-486 to licencjonowany lek sprzedawany tylko w Europie, Azji i bardzo niewielu krajach w obu Amerykach, niestety w Polsce nie można go dostać. W naszym kraju można kupić pigułkę poronną za pomocą internetu lub organizacji pro-choice.

Poniżej znajduje się mała lista znanych producentów Mifepristone.

     Mifepristone: pudełko z blistrem po 1 tabletce po 200 mg każda.
     Mifeprin: pudełko z blistrem po 1 tabletce po 200 mg każda.
     Mifegyne: pudełko z 3 blistrami po 200 mg każda.
     Mifeprex: pudełko z 3 blistrami po 200 mg każda.
     Zacafemyl: pudełko z 3 blistrami po 200 mg każda.
     Mefaprix: pudełko z blistrem po 1 tabletce po 200 mg każda.

W krajach europejskich Mifepristone jest również sprzedawany w zestawie, zawierającym 1 tabletkę 200 mg plus 4 tabletki Misoprostolu po 200 mg. Niektóre nazwy handlowe tego zestawu, znane również jako zestaw poronny, to Mifegest, zestaw MTP , Mifekit.

Cena mifepristone waha się w zależności od producenta i kraju w jakim go chcemy kupić. Oryginalny tabletka zestawu poronnego może kosztować nawet ok 300zł za tabletkę. Środki, które są ściągane z Indii bądź Chin, są znacząco tańsze, ale i jakość może odbiegać od normy europejskiej.

Jak wykryć podróbkę od oryginału RU486?

Mifepriston jest wytwarzany pod unikalną postacią farmaceutyczną, w tabletkach o gramaturze 200 mg. Nie ma firm produkcyjnych ani laboratoriów, które wytwarzałyby je pod inną prezentacją.

Jednym z jej najczęstszych znaków towarowych jest Mifegyne, który jest prezentowany w pudełku z blistrem i 3 tabletkami. Tabletki tego leku mają następujące cechy:

mifepristone-oryginalne-podróbka
 • Są żółte.
 • Mają cylindryczny kształt.
 • Są obustronnie wypukłe.
 • Z jednej strony oznaczony jest skrótem „167 B”.

W internecie krąży wiele mitów na temat Ru486, jej wyglądu koloru i gramatury. Musimy uważać na leki nie wiadomego pochodzenia, od sprzedawców o wątpliwej opinii. Aby bezpiecznie kupić ten lek, poproś sprzedawcę o dostarczenie tabletki lub tabletek w formie blistra, opisanego i opatrzonego etykietą. Nie ma możliwości, aby Mifepristone była zapakowana w butelce/buteleczce, bądź luzem (zgrzewane woreczki, wycinane blistry)

Jak działa i do czego służy?

Mifepristone ma ważną aktywność ginekologiczną, ponieważ zmiękcza i rozszerza szyjkę macicy, tym samym wpływając na zakończenie ciąży. Z tego powodu jego głównym zastosowaniem jest wywoływanie porodów u kobiet, u których ciąża dobiegła końca, w poronieniach i indukcji porodu, gdy dochodzi do wewnątrzmacicznej śmierci płodu. W tym drugim przypadku podaje się go tylko pacjentom, którzy nie mogą stosować pochodnych prostaglandyn lub oksytocyny.

Lek ten w niższych dawkach może być podawany jako antykoncepcja awaryjna w kilka dni po stosunku, jednak jego stosowanie nie jest zalecane do tego celu, ponieważ istnieją leki, których specyficzną funkcją jest antykoncepcja awaryjna. Jest również stosowany jako leczenie endometriozy.

Wśród innych zastosowań poza obszarem ginekologicznym wiadomo, że Mifepristone ma działanie antyglukokortykoidowe, co prowadzi do jego stosowania w leczeniu zespołu Cushinga, guzów mózgu i mięśniaków.

Czy ma skutki uboczne?


Najczęstsze działania niepożądane to: krwotoki (krwawienie z pochwy), skurcze, skurcze brzucha, bóle głowy, nudności i wymioty.

Niektóre z tych działań niepożądanych są spodziewane i są nawet kluczowe dla uznania, że koniec ciąży jest bliski. Jednym z pierwszych objawów jest krwawienie z pochwy, które zwykle trwa od 9 do 16 dni, jednak badania nad bezpieczeństwem farmakoterapii wykazały, że krwawienie utrzymuje się przez 30 dni lub dłużej u maksymalnie 8% pacjentów i 1% pacjentów leczonych Mifepristone wymaga zakończenia ciąży niewielkim zabiegiem chirurgicznym zwanym łyżeczkowaniem lub łyżeczkowaniem.

mifepristone-skutki-uboczne

Interwencja polega na oczyszczeniu jamy macicy po wykonaniu aborcji. W przypadku, gdy pacjent przedstawia obfite i nieustające krwotoki, mogą być wymagane transfuzje krwi. Działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty i bóle głowy (bóle głowy), występują częściej u pacjentów, którzy decydują się na leczenie Mifepristone i Misoprostolem doustnie, zamiast podawania dopochwowego Misoprostolu, gdzie te działania niepożądane są niewielkie.

Wśród kilku znaczących, ale rzadkich skutków ubocznych mamy:

 • Endometrioza, krwawienie pomiędzy zasadami (plamienie), pęknięcie torbieli jajnika, pęknięcie macicy, zapalenie oskrzeli lub zapalenie jajowodów, nagromadzenie krwi w jajowodach, tkliwość piersi, ropień piersi.
 • Zmęczenie, dreszcze, gorączka, omdlenia, anafilaksja (reakcja alergiczna w całym ciele), obrzęk około oczodołowy.
 • Niedociśnienie, zapalenie zakrzepowe, zawał mięśnia sercowego, trudności w oddychaniu, skurcz oskrzeli, astma oskrzelowa, zespół Adama-Stokesa.
 • Wysypka skórna, pokrzywka.
 • Ciąża pozamaciczna (ciąża poza macicą).
 • Niewydolność wątroby / wątroby.
 • Wysoki poziom antygenu rakowo-płodowego.

Jakie są przeciwwskazania i środki ostrożności?

Mifepristone jest przeciwwskazany w następujących sytuacjach:

Pacjenci z historią o następujących cechach:
       -Ciężka astma, nie kontrolowana przez leczenie.
       -Ciąża pozamaciczna.
       -Nadwrażliwość na lek.
       -Dziedziczna porfiria.
       -Obecność urządzenia wewnątrzmacicznego (IUD).

Pacjenci leczeni ketokonazolem, itrakonazolem i (lub) erytromycyną, ponieważ powodują one reakcję na lek, hamującą metabolizm i zwiększającą stężenie mifepristonu w organizmie. W przeciwnym razie dzieje się tak przy podawaniu ryfampicyny, deksametazonu i niektórych leków przeciwdrgawkowych (fenytoiny, fenobarbitalu i karbamazepiny, pośród kilku), które również wywołują reakcje lekowe, ale tym razem wywołują metabolizm mifepristonu, zmniejszając jego stężenie w surowicy.
    Pacjenci karmiący piersią powinni unikać karmienia piersią przez 4 godziny po podaniu leku.

Co w przypadku przedawkowania?

Chociaż nie było przypadków przedawkowania u pacjentów, którzy byli pod wpływem Mifepristone, lek ten był badany pod kątem wielu skutków ubocznych, które po przedawkowaniu mogą prowadzić do ciężkich objawów.

Przedawkowanie spowodowane przez Mifepristone może potwierdzić objawy i / lub działania niepożądane, które zwykle pojawiają się przy podawaniu tego leku. Jednym z głównych objawów przedawkowania jest pojawienie się anafilaksji (reakcji alergicznej, która wpływa na całe ciało), zagrażającej stabilności objawów czynności życiowych, chociaż anafilaksja występuje jako efekt uboczny w dawkach wskazanych dla dobrowolnej aborcji, pacjent lub lekarz prowadzący muszą zachować szczególną ostrożność przed pojawieniem się tej symptomatologii, ponieważ może to wskazywać na zatrucie.

Jeśli lek podawano w domu, najlepiej udać się do najbliższego szpitala lub centrum medycznego, ponieważ objawy ostrego zatrucia wymagają specjalistycznego leczenia.

Mifepristone-ulotka

Jeśli pacjent ma urządzenie wewnątrzmaciczne (urządzenie z miedzi T lub inną wkładkę), należy je usunąć przed rozpoczęciem procedury.

Jest wiele opcji, jak to przyjąć, bawiąc się dawkami, formą podawania, a nawet różnymi lekami, które pacjent postanawia użyć, ponieważ, jak zostanie wyjaśnione poniżej, wiadomo, że Mifepriston można podawać samodzielnie lub w połączeniu z analogi prostaglandyn (Mizoprostol) w celu uzyskania wyższego odsetka skuteczności podczas przeprowadzania aborcji medycznej.

Przed podaniem jakiejkolwiek dawki Mifepristone w celu wywołania poronienia, ważne jest, aby znać czas / tygodnie ciąży, którą ma pacjentka, ponieważ od tego zależy skuteczność.
Przed rozpoczęciem którejkolwiek z procedur zaleca się, aby pacjent jadł lekko strawnie,unikając ciężkich posiłków, które stymulują nudności i wymioty. Najczęstszym dawkowaniem, które powszechnie się stosuje, to połknięcie 200mcg mifepristone na 24h przed podaniem misoprostolu.


2 thoughts on “Mifepristone (RU486)

 1. anita
  Czerwiec 14, 2019 at 10:17 am

  Ja po zażyciu samej tabletki mifepristone nie miałam żadnych komplikacji. Jedynie lekko mnie pobolewał brzuch i nie więcej

  Reply
 2. Lui
  Czerwiec 26, 2019 at 2:16 pm

  Hej, nie wiecie gdzie mogę kupić Mifegyne albo Mifeprex? Chodzi mi o oryginalny zestaw, taki w blistrach. Nigdzie nie potrafie znaleźć

  Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading