Rodzaje aborcji

Zgodnie z tygodniem ciąży

To taki rodzaj aborcji, który występuje przed 12 tygodniem ciąży, jest znany inaczej jako wczesna aborcja. Dlatego też, tabletki poronne które są zażywane, często są nazywane “wczesnoporonnymi

Zgodnie z intencjonalnością

To taki rodzaj aborcji, który dzieje się z powodów, które nie zostały celowo sprowokowane: poronienie naturalne.

To taki rodzaj aborcji, który występuje jako dobrowolne przerwanie ciąży : wywołana aborcja.

Zgodnie z zastosowanymi metodami

Aborcja wywołana przez tabletki: aborcja za pomocą tabletek poronnych (zwana również aborcją niechirurgiczną, farmakologiczna, aborcja chemiczna, z lekami)

Aborcja sprowokowana metodami chirurgicznymi: aborcja chirurgiczna.

Zgodnie z zaleceniami medycznymi/prawniczymi

Gdy istnieje poważne ryzyko lub jeśli chce się zachować zdrowie fizyczne i / lub psychiczne matki, gdy istnieje ryzyko choroby genetycznej lub wrodzonej, lub obawia się o życie dziecka: aborcja terapeutyczna.

W sytuacjach siły wyższej: elektywna aborcja.

Kiedy to matka postanawia przerwać: aborcja sprowokowana.


Istnieje wiele ryzyk związanych z nieudanymi zabiegami, takimi jak ciągłe krwawienie, biegunka, tkanka ciążowa, która nie pozostawia ciała całkowicie powodującego konieczność przeprowadzenia operacji, zakażenia, nudności, bólu, wymiotów i innych. Dlatego są to procedury, które powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy specjalistów z najbardziej ostrożnymi środkami zdrowotnymi i odpowiednim sprzętem.

Legalna aborcja

Uważa się ją za legalną aborcję, gdy jest ona przeprowadzana zgodnie z przepisami dekryminalizującymi kraju, w którym jest praktykowana. W Polsce uważa się, że aborcja jest legalna, gdy odbywa się za zgodą kobiety, w akredytowanym centrum i pod jedną z trzech rzekomych dekryminalizacji prawa, to znaczy, gdy istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia kobiety w ciąży, z powodu wady rozwojowe rzepaku lub płodu.

W innych krajach istnieją przepisy, które pozwalają na realizację aborcji zgodnie z prawem pojęć w taki sposób, że kobieta może przerwać ciążę tylko dzięki wolnej decyzji

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading